Estkeeri erakorraline väljakutseteenus ehk sotsiaalkiirabi

estkeeri erakorraline väljakutseteenus ehk sotsiaalkiirabi

Estkeeri erakorraline väljakutseteenus ehk sotsiaalkiirabi

/13. juuli 2022/

 

Viimaste nädalatega on märgatavalt tõusnud meie erakorralise väljakutseteenuse  vajadus. Kui meie tegevuse algusaegadel jäi erakorraliste väljakutsete arv kuskil 1-3 korra kohta kuus, mis võis olla ennekõike tingitud teenuse uudsusest, siis nüüd on see arv pigem 2 kuni 3 korda nädalas. Estkeeri erakorraline väljakutseteenus ehk sotsiaalkiirabi tähendab seda, et abivajaja vajab kiireloomulist hooldusabi, millele meditsiiniline kiirabi välja ei sõida. Inimese tervis ja sellega seotud füüsis on etteaimamatu, seda just eriti kõrges eas, mil võib juhtuda kukkumisi, nõrkushooge, kui ei ole võimelised enam tualetti kasutama ning juhtub sellega seoses ebameeldiv õnnetus. Samuti on inimeste harjumused erinevad ja kui lähedased pole oma eakaid sugulasi ammu külastanud ning ükshetk seda teevad, siis võib neile avaneda jahmatav vaatepilt, millele hakkavad otsima kohest lahendust.

Põhjuseid on erinevaid, miks inimesed mingil hetkel sotsiaalkiirabi vajavad ning kuna käesoleval nädalal oleme kiiret abi osutanud juba kahel korral, siis paneme meie värsked kogemused kirja, et paremini edasi anda Estkeeri väljakutseteenuse olemust.

Hooldekoduks valmis

Eile tuli väljakutse, et üks vanahärra on vajalik enne hooldekodusse minekuks ette valmistada.  Härra oli pikka aega elanud õnnetus seisus ja tingimustes, ebatervislik eluviis oli lõpuks tervise nii kaugele viinud, et ta ei olnud enam  võimeline kandma hoolt ei enda ega oma koera eest. Lemmikule oli juba paar päeva enne leitud koht hoiukodus ja nüüd oli vajalik teda ennast suunata ööpäevaringse hoole alla.  Antud elutingimusi ukselt nähes ja lõhnatajuga tundes, mis ilmselt paneks ka tugevama inimese tarretuma, oli selge, et siin tuleb meil kasutada täisvarustust. Selgitasime härrale, et enne toimingute alustamist seame ennast valmis, mis tähendas pealaest kuni jalatallani kaitseriietusse riietumine. Taaskord sisenedes selgitasime, mida meil vaja teha on ja täpsustasime kui palju ta ise kaasa saab aidata. Meesterahvas sai üle pika aja korraliku üle keha pesu ning uued puhtad riided selga, mille järgselt oli ta valmis teele asuma.

Liiga nõrk, et tõusta

Täna tuli kiire väljakutse, et eakas proua vajab kiiret abi. Proua enesetunne on viimase nädalaga kehvemaks muutunud, kuid saanud ikkagi oma kodusel pinnal tasakesi liikumise ja esmavajalike toimingutega hakkama. Kuid täna ei ole jõudnud voodist ülesse ega ka tualetti mistõttu vajab hügieenitoiminguid, riiete ja voodipesu vahetust. Poole tunniga olime proua juures. Enne toimingute sooritamist tutvustasime ennast ning rahustasime esmast emotsiooni, sest eakas naine oli oma seisundi tõttu ääretult kurb. Uurisime kuidas tema enesetunne on ning selgitasime, mis toimingutega alustame. Proua oli väga koostööaldis ja rääkis, et nõrkustunne ongi viimastel päevadel rohkem süvenenud ja seetõttu ei jõudnud täna voodist tõusta. Peale hügieenitoiminguid muutus proua enesetunne paremaks, et ta isegi naeratas meile. Andsime süüa ja juua, pesime köögis olevad nõud ning viisime prügi välja. Jätsime ka temale meie kontakti juhuks, kui midagi peaks juhtuma. Andsime teada, et oleme ka homme ja järgnevatel päevadel tema juurde tulemas, kuna tema kontaktisik seda soovis. Selleks et ilma kõrvalabita sisse pääseksime andis ta meile oma kodu võtme. Soovisime ilusat päeva ning andsime kontaktisikule telefoni teel tagasiside.

Väljakutse teenuse hind

Estkeeri erakorraline väljakutseteenus ehk sotsiaalkiirabi aitab just selliste olukordade puhul, mis puudutavad hügieeni, toitumist ja elementaarset kodust heaolu. Estkeeri väljakutseteenuse maksumus on 50€ väljasõit, millele lisanduvad töötunni- ja sõidukulu ning kasutatavad vahendid. Tartu linna piires abivajaja juurde jõudmine võtab aega keskmiselt 30 minutit.

Eesti on piisavalt tsiviliseeritud riik, et meie inimesed ei pea kannatama hügieenipuudulikkuse või sellest tingitud tõsiste terviseprobleemide all. Siinkohal on vajalik meil kõigil tahet ja silmi, et märgata ja häält, et teada anda!  Sotsiaalabi vajavast inimesest on vaja teatada kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonda, kes hakkab antud juhtumiga tegelema (Tartu sotsiaalosakonna kontakt) ja kõik tervisliku seisundiga seotud väljakutsed kuuluvad meditsiinilise kiirabi valdkonda ja tuleb helistada häirekeskuse lühinumbrile 112.

Estkeeri erakorralise väljakutseteenuse telefoninumber on +372 5646 3799

 

Tugevat tervist soovides

Estkeeri meeskond

 error: Content is protected !!