Libedus ja eaka kukkumine

libedus ja eaka kukkumine

Libedus ja eaka kukkumine

/10. jaanuar 2023/

 

Kes meist poleks talvel libisenud ja kukkunud? Mõned õnnelikumalt, mõned mitte nii õnnelikult. Õues libisemisel võib eaka kukkumine kaasa tuua mitmeid muresid ja nad võivad vajada ajutiselt ka koduhooldust.

Kuidas kukkumist ennetada?

Keegi ei ärka hommikul mõttega “Täna ma kukkun!”. See lihtsalt juhtub ning põhjuseid võib olla mitmeid. Enamasti mõistame põhjust siis, kui see juhtunud on. Eaka kukkumine võib olla suuresti tingitud halvenenud tasakaalust, riietusest, jalanõudest jpm.  Kuid libedusega kaasnevaid kukkumisi on võimalik vältida.

Seega tasub meeles hoida, et:

  • vali ilmastikule vastavad jalanõud! Kindlasti tasuks kaaluda talvel postkastist lehte tooma minnes, et kas sussid on ikka kõige parem valik!?  Võib ju mõelda, et teen ainult paar sammu, kuid kui jalanõu on vale, siis võib kukkuda juba esimestel sammudel.
  • kasuta libisemise vastaseid jäätaldu! Siinkohal tuleb meeles hoida, et jäätallad ei ole mõeldud kandmiseks siseruumides ega jääta või lumeta pinnasel. Nii võite libiseda või kahjustada jäätaldu.
  • kui kasutad liikumisel abivahendit, siis jälgi selle korrashoidu! Jalutuskeppide või karkude katkised või kulunud kummiotsad pole ohutud ning võivad libiseda. Libisemise vältimiseks on abivahendikauplustes müügil keppidele ja karkudele kruvidega kinnikeeratavad jääteravikud.
  • planeeri aega, et ei peaks kiirustama! Kiirustades hajub valvsus ning suureneb oht kukkuda.
  • planeeri käike päevasele ajale, mil on õues valge!
  • õue minnes, võta telefon alati kaasa! Näiteks kui elate maapiirkonnas, kus naabrid kaugel, siis tasub telefon endaga pidevalt kaasas kanda. Kukkumise korral saate endale ise kiiresti abi kutsuda.

 

Trauma vajab taastumist

Mida eakam on inimene, seda raskemad on tavaliselt kukkumise tagajärjed. Kukkumistel vigastatakse enamasti kätt, täpsemalt rannet, nagu ka meie hiljutise juhtumi puhul (pildil). Vanurite seas sagedalt esinev kukkumise vigastus on ka reieluukaela murd. Eakas inimene taastub harva peale reieluukaela murdu täiesti endise tervise juurde. Koduhoolduses aitame neil taastuda ja igapäevaelu toimingutega toime tulla. Reieluukaela murru puhul on oluline, et inimene tegeleks ka haiglast koju saades taastusraviga ja saaks võimalikult kiiresti jalgele. Selleks aitavad kodushooldajad eakal järgida haiglast saadud füsioteraapiakava.

Nii nagu iga talv tuletatakse autojuhtidele meelde, et teed on libedad, siis tuleb ka jalakäijatel valvsad olla. Siiski ei tasu hirmus elada. Värske õhk ja liikumine on tervisele kasulik, lihtsalt tuleb vaadata ilma, teeolusid ning vastavalt sellele ka oma otsuseid teha.

 

Ave Kütt

turundusjuhterror: Content is protected !!