Arvamuslugu: omastehooldus, koduhooldus või hooldekodu

omastehooldus, koduhooldus või hooldekodu

Arvamuslugu: omastehooldus, koduhooldus või hooldekodu

/06. juuni 2023/

 

Antud arvamuslugu sai kirja küll 4 aastat tagasi, kuid omastehooldus on Eestis jätkuvalt üks suurimaid valupunkte, sestap tuli muutused viia sisse ka riiklikul tasemel ja hooldereformiga loodetakse olukorda parandada. Mida teha ja millise tee peaks inimene valima – omastehooldus, koduhooldus või hooldekodu? Kindlasti on see inimeste tahtmiste, võimaluste ja soovide rägastik, millest tuleb leida nii enda kui ka lähedase jaoks sobiv lahendus.

TerviseTasku podcastis valmis just põnev saade omastehooldusest, milles Hiie Taal räägib uuringu tulemustest kui ka ohvriabi liini kogemuslugudest. Peagi on tulemas ka sellega seotud lähisuhtevägivalla teemaline saade. Saateid saab kuulata Spotify ja YouTube keskkondades TerviseTasku kanalil ja EsteksMeedia kodulehe portfolios.

/22. jaanuar 2019/

Omastehooldus

Perekonnas on inimesed emotsionaalselt seotud ja võiks ju arvata, et omastehoolduse puhul on see kergendav asjaolu, kuid kahjuks on vastupidi. Oma inimesele öeldakse tavaliselt asju ilustamata ja otse, olenemata vanusest esineb jonnimist, vastu töötamist, manipuleerimist ja solvumist. Omastehooldaja tunneb peagi, et tema pingutusi ei hinnata ning armsast lähedasest on saanud pigem tema kubjas ja vangivalvur. Negatiivsed tunded tekitavad konflikte, mille tulemusel võivad omavahelised suhted olla pöördumatult rikutud.

Koduhooldus

Võttes hooldaja perekonna väliselt, on hooldaja ja hooldatava suhe sama, mis haiglas või hooldekodus. Hooldaja tuleb, teeb vajalikud toimingud ja läheb. Võõra silmis tahame kõik näida paremad, osavamad ning iseseisvamad. Seega, kui näiteks on vaja harjutada kõndimist, teha hügieenitoiminguid või süüa, püüab hooldatav pigem kaasa aidata, kui vastu punnida. Sugulased, kes ei pea hooldustoiminguid sooritama, saavad käia kodust väljas – tööl, koolis või ka puhkamas saades tuua omavahelistesse suhetesse vaheldust ja värskust. Estkeer on just selleks loodud, et aidata nii lähedasi kui hooldust vajavat abivajajat tuues kõik vajalikud koduteenused koju kätte- isikuhooldus, kodukoristus, toidu ja abivahendite kojukande, remonttööd, juuksuri, ravipediküüri, transpordi ja palju muud. Loe rohkem Estkeeri koduteenustest.

Hooldekodu

Hooldekodude tingimustest on kirjutatud palju artikleid. Enamasti kajastavad need negatiivset – vägivaldsed töötajad ja kohutavad tingimused. Kindlasti ei saa ega tohi üldistada, sest üksikud juhtumid ei peegelda hoolekandeasutuste tegelikku olukorda. Hooldekodusid on kindlasti vaja, kuid tõesti nende inimeste jaoks, kes on väga raskes seisus ning vajavad ööpäevaringset järelevalvet ja hooldust. Kuid hooldekodudesse satuvad ka inimesed, kelle hooldus- ja kõrvalabi vajadus on keskmine või väga vähene. Miks on see nii? Kas hooldekodu on meie mällu nii kinnistunud, et see tundub esimese ja ainukese võimalusena?

Meist keegi ei oska ette kujutada kui raske võib eakatel emotsionaalselt oma kodudest välja kistuna olla kohas, kus pea iga päev keegi hõigub, oigab, karjub ja sureb. Mida hakkab inimene sellises olukorras tegema? Ootama ja hääbuma! Ootama enda kiiremat lõppu, sest see ei ole tema jaoks enam elamist väärt elu. Kunagi oli ta olnud kellegi jaoks kõige tähtsam inimene maailmas – siis, kui ta oli noorem, käis tööl ja oli muul moel vajalik. Aga nüüd on pandud nö. „silma alt ära“, perekonnast ning oma tavalisest keskkonnast välja lõigatud. Tasub endalt küsida, kas soovime tulevikus sellist lahendust ka endale?

 

 

 

Ave Kütt

Estkeeri turundusjuht



error: Content is protected !!