Eakate põnevad hobid

Eakate põnevad hobid

Eakate põnevad hobid

/13. veebruar 2023/

 

Talv on inimestele rohkem tubasem aeg, seda eriti eakate puhul. Ajaveetmise tipus triumfeeriva käsitöö kõrval on veel teisigi põnevaid hobisid, millega meie koduhoolduse töötajad igapäevaselt kokku puutuvad. Mis on need eakate põnevad hobid?

Eakale endale ja lähedastele on oluline, et lisaks igapäevaelu toimingutele oleks ka vaimne tervis hoitud ning tuju rõõmus. Juba Estkeeri algusajast on eesmärk toetada ka eakate vabaaja tegevusi, neid motiveerida ja juhendada. Olgu selleks soki kudumine või pillimäng. See hoiab tegevuses ja tõstab meeleolu. Nii oleme koos koonud peapaeltest kuni sokkideni. Meisterdanud roose nii lehtedest kui munakarpidest. Voolinud, maalinud, laulnud ja kevadeti ka seemneid mulda poetanud. Meie eakate seas on kuldsete käte ja südametega inimesi, kes mitmel korral oma kootud sokkide ja sallidega heategevusse panustanud. “See annab tunde, et minust on ikka veel kasu!”, ütlevad nad kui ühest suust. Aegamööda oleme eakate kätetöö ja põnevad hobid piltide kujul teieni toonud Estkeeri Facebooki lugudes, kuid nüüd räägime lähemalt kollektsioneerimisest.

Kirg, mis ühendab põlvkondi

Üle nelja aasta oleme kohtunud erinevate kirglike kollektsionääridega, kes on spetsialiseerunud kindlale valdkonnale – mündid, postkaardid, märgid, vimplid, kilekotid, teatrikavad, kuuseehted, anekdoodid jt. Nad on entusjastlikud oma esemetest lugusid rääkima. Näiteks üks 90-ndates härra on filatelist. Varajasest lapseeast alustas ta markide kogumist ja teeb seda tänaseni. Tänu hobile õppis arvutit ja internetti kasutama, et nende kohta infot leida. Markide kogumise kirg on kandunud üle tema järgnevatele põlvedele. Võiks öelda, et hobist on saanud peretraditsioon, sest selle pisiku on suutnud edasi anda lastele ja lastelastele. Tal on hea meel, et ühine huvi markide vastu, on nende suguvõsa liitnud ja tugevdanud. Ning hing võib rahul olla, sest isegi siis, kui tema maine teekond läbi saab, elab osake temast pere jaoks edasi.

Hobi, mis tõi tüli

On hobisid, mis teevad lähedased veelgi lähedasemaks. On neid, mis tekitavad inimeste suhetesse suure lõhe. Põhjuseid võib olla mitmeid. Enamasti on midagi liiga palju – liiga palju kulub raha, aega või lihtsalt on seda koguseliselt liiga palju. 

Juba aastaid kasutab meie kodust juuksuriteenust proua, kes kogub nukke. (Pildil nukukollektsiooni keskel Estkeeri juuksur Riina) Nukke on tal kuskil 50-ne ringis, millele lisaks 11 nukuvankrit, nukuriideid ja teisi tarvikuid. Nukud on tema suur armastus olnud samuti juba lapseeast saati, kuid koguma hakkas neid mõned aastad tagasi. Tänaseks tunnistab, et hakkab sellega piiri pidama ning soetab uue nuku vaid siis, kui tegemist on väga erilise eksemplariga, sest ruum on tal ikkagi piiratud. Ühelt poolt toovad nukud temale rõõmu, teisalt ka kurbust. Tekkinud tüli tema ja tütarde vahel on viinud suisa perekonnasidemete katkemiseni. Sellest rääkimine teeb teda silmnähtavalt kurvaks, sest ei mõista, miks see, mis talle rõõmu valmistab, tütreid kurvaks teeb. Kuna tütred elavad juba ammu temast kaugel, siis on ta sellega leppinud. Nukkudest on saanud igapäevased kaaslased ja lapsed, kellele laulab ja riideid heegeldab. Nendega tegelemine valmistab suurt rõõmu ning täidab tema päevi ning igaühest on tal jutustada oma lugu.

Hobisid on inimestel erinevaid, olles kas materjaalsed või emotsionaalsed, kuid kannavad siiski ühte eesmärki – heaolutunne. See on peegeldus inimhingest ja valdkonnast, milles tunneb ennast kui kodus, eemal muremõtetest ja argielust. 

Mis on Sinu põnev hobi?

 

Ave Kütt

turundusjuhterror: Content is protected !!